reklama

Joj, keď zakvitne demencia...

Kriminoviny, reportáž „Pentagon - časovaná bomba zo 14. septembra, moderátorka v štúdiu: „Drogy, prostitúcia, krádeže, množstvo odpadkov a rušenie nočného pokoja. To všetko trápi obyvateľov bratislavskej mestskej časti Vrakuňa, ktorého súčasťou je smutne preslávené drogové zátišie dílerov a pasákov, známe ako Pentagon. Peniaze na zvýšenie bezpečnosti tamojších obyvateľov stále chýbajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ďalšia z týchklasických primitívnych pentagonských reportáží,v ktorých sa počas dvoch minút odohráva kdivákomu/-čkinmu zdesenému úžasu horor. Všetkyzačínajú stlačením podstatných mien snegatívnym významom, ktorých spojením dojedinej vety prichádza dojem apokalypsy: Dagmar Gurováv SME píše o vykopnutých dverách, pohodenýchstriekačkách, rozbitých žiarovkách asfetovaných zombíkoch; Plus Jeden Deň pre zmenupribližuje čitateľovi/-ke nebezpečenstvo, ohorky cigariet, špinua odpadky či pach moču.

Ťažko povedať, nakoľkosa reportéri/-ky nechávajú uniesť fantázioualebo dotváraním reality pre výslednýefekt. Ak sa v reportáži Kriminovín hovorí ozátiší pasákov, Ľubka Tornóczyováz občianskeho združenia Odyseus tvrdí, že „pasáctvoako fenomén známy z iných krajín sa vBratislave v rámci pouličnej scény vyskytuje vminimálnej miere, takmer vôbec." Vzhľadom na to, žeOdyseus chodí do terénu aj na Slovnaftskú ulicu,kam má namierné niekoľko mamičiek a príbuznýchdetí, s ktorými prichádzam do styku, možno tototvrdenie vzťahovať aj na Pentagon.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V reportáži saďalej hovorí, že v Pentagone sa nachádza okolo 500bytov a keďže tie sú v osobnom vlastníctve,„samospráva má zviazané ruky". Zvláštnetvrdenie, pretože vo svojej podstate nič nehovorí. Veľkáčasť (medzi časom zrekonštruovaných) bytov je totižneobývaná. Len akciová spoločnosť Thorin,ktorá 30. novembra 2007 pozemky pod Pentagonom a v jeho okolí,vrátane toho pod Tallinom, kúpila od Ministerstvahospodárstva za približne 3,5 milióna korún, od11. februára 2008 (teda dávno po spustení„očistného" projektu Drogyvon) prostredníctvomdcérskej spoločnosti Maxim 2001, s.r.o. vlastní vPentagone okolo 40 bytov a prostredníctvom inýchdcérskych spoločností aj ďalšie nebytovépriestory a spoločnosť Gabros, s.r.o. taktiež 11. februára2008 kúpila v Pentagone okolo 30 bytov. Niekoľko ďalšíchbytov patrí Slovnaftu, spoločnostiam typu S.O.S.Finance,ktoré byty získali na základe „zmluvy nazabezpečenie záväzku" a okrem jednotlivýchvlastníkov aj ľuďom, ktorý v Pentagone vlastnia hneďniekoľko bytov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novým aj súčasnýmmajiteľom bytov zdá sa neostáva nič iné, akolen čakať, kým sa problém nevyrieši a neodstráni- t.j. presunie preč z Pentagonu, aby sa mohol inde lokalizovat akumulovať a aby majitelia mohli mať zo svojej investície vPentagone výnosy. A to v žiadnom prípade nemusíísť o top-class byty, keďže trh s lukratívnymirezidenciami je už nasýtený. Aj to môže byťdôvodom periodicky sa opakujúcich reportážípodobným tej v Kriminovinách: hoci sa zobrazovanýproblém týka jedného, nanajvýš dvochvchodov a teda menšiny bytov, spôsob a tendencia jehozobrazovania môže ilustrovať tlak, ktorý je na tentopriestor vyvíjaný politickými a ekonomickýmizáujmami. Tento problém totiž má veľkýdosah na cenu bytov aj v ostatných vchodoch a okolíPentagonu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už niekoľko rokov saposúva zbúranie Tallinu a domnievam sa, že keď prídubuldozéry, problém Pentagonu už vo Vrakuni nebude -aj keď nezmizne, odsudnie sa niekam za hranice kompetenciesamosprávy. Vlk sa nažerie a ovca ostane celá -starosta a úradníci/-čky si udržia voličskéhlasy, z Pentagonu sa stane priemerný bytový dom, akésú na okolí, čo zvýši ceny bytov a zabezpečímajiteľom bytov tržby.

Vraj „situáciusa podarilo zlepšiť pomocou projektu Drogyvon, viacerévchody do Pentagonu zabezpečujú magnetické čipy akaždého kto vojde sníma bezpečnostná kamera."Projekt Drogyvon odsúhlasili obyvatelia vchodov Stavbárska40 a 42 na domovej schôdzi v októbri 2006. Konšpiračnýcharakter schôdze dokresľuje fotogaléria (zvlášť vtipne pôsobia nahotinky na stenách),na ktorej nie je vidno ani jeden rómsky/-a obyvateľ/-ka. Zdása, že títo obyvatelia naivne skočili na lep marketinguPetra Grečka, ktorý ako autor projektu priznáva, žepredaj drog a pohyb toxikomanov/-iek neprestal , naopak sa rozšírildo ďalších vchodov . A to napriek prijatiu novéhodomového poriadku a inštalácii systémov, ktorémonitorujú pohyb v spoločných priestoroch. Veľkohubéreči zo začiatku projektu, že „ak má niekto na kľúčmnohonásobné vyšší počet vstupov, tak toniečo znamená", tak v skutočnosti neznamenajú niča jediným opatrením sú sankcie v podobepríplatkov za častejšie svietenie a používanievýťahov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo si hŕtska obyvateľovschválila, to si z pochopiteľných dôvodov platí- a pravdepodobne rovno do vrecka Petra Grečka, ktoréhoriešenia projektu Drogyvon v rámci tzv. Bezpečnéhobývania vyznievajú vrcholne trápne, najmätam, kde nejde o to opraviť pár rozkopaných poštovýchschránok v bytovom dome v Petržalke, ale kde sa nachádzaskutočný a ťažko riešiteľný problém.Zaujimavé je, že Bezpečné bývanie je spomínanýako preventívny program na stránke občianskehozdruženia Pomoc obetiam násilia , v ktorej Rade je aj autorprojektov Bezpečné bývanie a Drogyvon, Peter Grečko.Spájanie súvislostí o pomoci obetiam násiliaa projektu Drogyvon tak vytvára šialenú konšktrukciu,že obeťami v Pentagone nie sú prostitútky, drogovozávislí a bezdomovci a ich deti, ale jeho „slušní(bieli) obyvatelia".

Obyvateľ Vrakune, ktorýsa v reportáži sťažuje, že „Oni" sa „v kontajnerochsa prehŕňajú", je ten istý pán, čo ma vpiatok počas akcie Naša Bratislava príjemne prekvapil, keďo deťoch nehovoril, že „hulákajú a robia bordel",ale „pekne tancujú a spievajú." Tento pánmal oproti ostatným obyvteľom/-kám z okolia Pentagonua Tallinu veľmi pozitívny postoj - ostatní z 30metrov od klubu pozerajú dovnútra na hodenústoličku a nedajú si vysvetliť, že chlapec, ktorý juhodil má s najväčšou pravdepodobnosťou ADHD a nemôžesi pomôcť a vôbec, nech sa prídu pozrieť dnu;prípadne nám bez problémov naschválprejdú kriedy, s ktorými si najmä malé detikreslia, lebo malý kýblik je problém obísťautom; alebo nás rovno počastujú urážkami čiskoro zrazia. Zaujimavé, že štábu JOJky by dotyčnýpán bol ochotný tvrdiť niečo iné.

Je zaujiamvé, žeľuďom dokážu vadiť hovná na schodoch a prehrabávačikontajnerov - to sa vníma ako problém. Ale drogovozávislí, tí problém nejamú -„oni/-y" samí/-é sú problémom. Vidiasa len injekčné striekačky, aj keď injekčné výmenurobia aj na Hraničnej (pokiaľ viem), Odyesus, ktorý máv Pentagone a v okolí výmenný program stojímiestnemu úradu akurát tak za pár urážok.Cez leto chodievali štoferi/-ky najmä pri múrik priTalline a ja som sa so strikačkami stretával veľmizriedkavo. Čo sa týka vyberania kontajnerov - zber železavraj môže priniesť mesačne aj 5 000 korún. To tiežnie je problém, že sa človekovi viac oplatí vykonávaťprácu vyberaním kontajnerov ako oficiálnymzamestnaním. Kým heorínová závislosťnevypustí hovno na schody alebo sa na ňu niekto nemusípozerať z balkóna, tak to nie je problém. A pritom saaj otec napriek metadonovej liečbe oproti niektorým inýmrodičom z Pentagonu vzorne stará o deti. A na druhej strane,kým dieťa feťáka nezomrie, tiež to nikoho nezaujíma,pokiaľ veľmi nehuláka na ulici - kuratela totiž vždytvrdí, že „je všetko v poriadku". Vo Vrakuni sa nachádza61 výherných automatov, z nich má samospráva/ mesto / štát príjem vyše 2,7 milióna korún,osobne si tipnem, že väčšina z nich je v okolíPentagonu. A 13-ročné deti gamblujú, ani to nie jeproblém?

Jozef Vycpálek

Jozef Vycpálek

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent PdF UK, pracovník v NPDM Mixklub a streetworker v OZ Proti prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Bakalárska prácaĽudiaMixklubNota BeneNezaradenéÚvahy

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu